Web Sitesi Nasıl Açılır (Hızlandırılmış Makale)

Olabildiğince basit ve sade anlatmaya çalışacağım. Çünkü insanlar web sitesi açma işini zor bir iş sanıyor. Evet, ilk öğrenmede biraz kafa karışıklığı oluşabilir; ancak mantığı bir kere kapınca gerçekten basit olduğunu fark edeceksiniz.

İlk Bilmeniz Gereken Şey: Domain ve Hosting
Diyelim isimsoyisim.com şeklinde bir site açmak istiyorsunuz. Bu noktada ilk almanız gereken bir domain, yani isim hakkı. Yıllık yaklaşık 10 dolara alabilirsiniz. Domain tescil diye geçer. Domain’i aldıktan sonra sitenin içeriğini (dosyaları vs.) barındırmak için bir hosting (sunucu diyebiliriz) satın almanız gerekiyor. Hosting paketlerinde disk alanı, bant genişliği, email sayısı gibi özellikler olur. Size en uygun olanı da genelde Domain’i satın aldığınız siteden alabilirsiniz. Hosting fiyatları daha yüksektir. Teknik olarak domain ve hosting’i birbirine bağlamanız (DNS ayarı) gerekir ancak domain ve hostingi aynı yerden satın aldığınızda genelde böyle bir ayar yapmanıza gerek kalmaz.

Parayı Ödedik, Peki Ya İçini Nasıl Doldururuz?
Burada sayısız seçeneğiniz var. İlk deneme olarak index.html isminde boş bir dosya oluşturup içine bir şeyler yazın ve firmanın size verdiği FTP bilgilerini kullanarak sitenin ana dizinine yükleyin (upload edin). Eğer html öğrenmek istemiyorsanız WordPress benzeri bir içerik yönetimi ile sitenizi şık bir görünümde hazırlayabilirsiniz. İyi hosting paketlerinde genelde tek tıkla WordPress kurulumu için bir bölüm olur. Her adımda çekinmeden hosting firmanıza danışın.

WordPress Benzeri Sitelerin Çalışma Mantığı
Temel mantık PHP dosyalarından oluşan yazılımın bir veritabanı ile haberleşemesidir. Tek tıkla kurulum yerine şunu da yapabilirsiniz. Tüm dosyaları sitenize yükleyin, bir veritabanı ve kullanıcı adı oluşturun, bundan sonraki girişinizde veritabanı bilgilerini ve şifreyi girdiğinizde kurulumu gerçekleştirmiş olacaksınız.

İyi Bir Web Sitesi Kodlamak İstiyorum, Ne Öğrenmem Gerekir?
Öncelikle HTML kodlamayı iyi biliyor olmalısınız. Ancak modern bir web sitesi için HTML tek başına yetmez. PHP, ASP gibi fonksiyonel bir programlama dili daha öğrenmeniz gerekir. Daha ileri düzey web siteleri için Javascript de bilseniz iyi olur. Tüm bunları bir veritabanı ile haberleştirmeniz gerekecek. MySQL, SQL Server veya NoSQL bir veritabanı öğrenmeniz gerek. Bir web sitesi sadece kodlardan oluşmayacağı için tasarım konusunda Photoshop benzeri programların yanında CSS de öğrenmeniz gerekecek. Gerisi teferruat!

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir