Üç Nokta Haberciliğinden Nasıl Kurtulabiliriz

Önce şunu bildiğimizden emin olalım: Bu sitelerin tek bir amacı var, eksik cümlelerden oluşan ilgi çekici başlıklarla sizi meraklandırarak tuzağa düşürüp tık (para) kazanmaya çalışmak. Son dönemde iyice rahatsız edici olmaya başlayan bu habercilik anlayışından kurtulmak için bazı tavsiyelerim olacak.

milliyet haberciligi

El Alışkanlığı, İlla Ki Giriyorum Diyorsanız: Status Bar’ı Kontrol Edin
İlk tavsiyem “bu sitelere girmeyin” olacaktı ancak bu tarz sitelerle gün içinde karşılaşmamak gibi bir lüksümüz olmayacak. İlla ki bir şekilde muhattap olacağız. Size tavsiyem her linkin üzerinde durun ve status bar (durum çubuğu) kontrolü yapın. Örneğin;

milliyet haberciligi 3

“30 yıl sonra kabus geri döndü” haberini örnek alıyorum. Genellikle Google’da üstün olabilmek için haberin doğru metni URL içerisine yazılıdır. Kilit olan “ne kabusu?” sorusuna, linkin üzerinde durduğunuzda alt taraftaki durum çubuğu cevap verecektir. Çernobil!

Sosyal Medya Hesaplarını Takip Etmeyin!
Anasayfadan yaptıkları yetmiyormuş gibi, aynı şeyi sosyal medya hesaplarında da yapıyorlar. Benim tavsiyem sosyal medya hesaplarını asla takip etmeyin şeklinde olacak ancak illa takip etmek istiyorsanız, tuzağa düşürücü başlıklar atmayanlarını tercih edin. Yoksa gerçekten zamanınızdan çalacaklar.

Alternatif Haber Platformlarını Takip Edin
Nedir bunlar; mesela Ekşi Sözlük, mesela Twitter kişileri. Çoğu zaman doğru başlıklar ve doğru bilgilendirmelerle, olabildiğince çabuk haberdar olursunuz.

Tüm Haber Siteleri Böyle Değil!
bbc turkce
Bakın mesela BBC Türkçe‘nin anasayfası böyle. Şunu yapabilirdi: “Endonezya’da Şok!…” veya “Sekiz Kişiyi Öldürdüler!”. Tıklamak zorunda kalabilirdiniz, ancak net, doğru ve olabildiğince açıklayıcı şekilde haberi sunuyor. Bunun gibi işini düzgün yapan, ziyaretçilerin tuzağa düşürmeyen pek çok site mevcut. Siz de bunları bulmaya çalışın.

Televizyondan Haber Kanallarını İzleyin
İnternette şok üstüne şok çeken haber siteleriyle baş etmenin bir diğer yolu da gerçekten düzenli aralıklarla haber kanallarını seyretmektir. Neden mi? Çünkü onlar, internet sitelerinde yaptığı üç kağıdı, televizyon ekranlarından yapmıyorlar. Son dakikalar dahil tüm haberleri güzel güzel anlatıyorlar. TV ekranından internete geçtiğinizde karşılaştığınız üç noktalı haber başlıklarına, zaten TV’de düzgün halini dinlediğiniz için tıklamayacaksınız bile.

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir