Sunum İçin Randevu Almaya Çalışırken Ne Kadar Şanslıyız?

Girişimcilerin ve iş hayatında çeşitli sebeplerle sunum veya pazarlama yapması gereken çalışanların korkulu rüyası olan “randevu almak” hakkında edindiğim bazı tecrübeleri aktarmak istiyorum.

E-Posta Atarak Randevu Almak
Başarı Şansı: %10

Spam (istenmeyen eposta) kutusuna düşebilir, “reklammış gibi algılanabilir” olduğu için pek önermiyorum. Bugüne kadar bu şekilde pek başarılı olduğumu söyleyemem.

Çat Kapı Firmaya Girme
Başarı Şansı: %10

Firma çok büyükse güvenlik sizi içeri bile almayacaktır. “Kimle görüşecektiniz” sorusuna bir isim vermeniz halinde “randevunuz var mı?” sorusu gelecektir. Bu yüzden randevusuz çat kapı firmaya girişlerden kesinlikle kaçınmalısınız.

Doğrudan Firmaya Telefon Açarak Randevu Almak
Başarı Şansı: %20

Firmadan hiç kimseyi tanımıyor ve firmanın halka açık telefon numarasını doğrudan arıyorsanız işiniz şansa kalmış demektir. “Kimi aradınız?” sorusu ile karşılaştığınızda verecek bir cevabınız olmalı. “X kişisi ile görüşmek istiyorum” dediğinizde X kişisi firma içerisinde olsa bile sizle görüşme talebini geri çevirebilir.

Aracı Kişinin Referansı İle Arayarak Randevu Alma
Başarı Şansı: %75

Eğer arada referans kişi varsa ve bu kişi etkiliyse (veya ulaşmak istediğiniz kişinin yakın bir dostuysa) randevu şansınız çok yüksek. Görüşmeye büyük ihtimal çağrılırsınız.

Birden fazla müşteri için çalışıyorsanız mevcut müşterilerinizden, potansiyel müşteriler için referans olmalarını isteyin. Üstelik onların referansı iyiyse, sunuma da 3-0 önde başlarsınız.

Kişilik ve Konunun Önemli

Randevu almada en kritik konu, randevu almak istediğiniz kişinin karakteridir. Kimseyle görüşmek istemeyen, yeniliklere kapalı, “çok yoğunum kimse bana bulaşmasın” diyen bir yöneticiyle baş edemezsiniz. Bir diğer kritik konu da anlatacaklarınızdır. Eğer anlatacağınız konu değersiz görünüyorsa hiç şansınız yok. Arada referans bile olsa sizi öylesine dinleyeceklerdir.

Etkili randevu almak, etkili sunum yapmak kadar önemli bir konu. Hepinize etkili konular için etkili randevular alma ve etkili sunumlar yapma konusunda bol şans diliyorum.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir