Kendi İşini Yapmanın Zorlukları

İyi yanlarından bahsetmeye gerek yok, ne de olsa güzel yanlarını herkes biliyor. Kendi işini yapan biri olarak karşılaşabileceğiniz zorluklardan bahsetmek istiyorum.

Evrak İşleri
Vergi levhanızın nerede olduğundan, tahsilat makbuzlarını nerede saklayacağınıza kadar bir sürü evrak işi sizi bekliyor. Eğer yeterince düzenliyseniz elektronik olarak takibini yapabilirsiniz. İki türlü de sizi zorlayacak.

Vergiler
Şirketi kurdunuz, müşteri buldunuz, yaptığınız hizmetin karşılığını almak için müşteriye 1000 lira fatura verdiniz. 1000 lira kazandığınızı mı sanıyorsunuz? 1000 liranın KDV’si kesiliyor, gelir vergisi kesiliyor, stopajı kesiliyor. E bu işi yaparken bir maliyetiniz de oldu. Daha parayı cebe indirmeyin çünkü bir sonraki maddeler de sırada bekliyor.

Sigorta Olayı
Sorun sadece kendi sigortan değil, yanında çalışacak elemanın varsa onun sigorta, hatta yemek ulaşım vb. masraflarını da düşüneceksiniz.

Muhasebe
Her ay şirkete ne girdi ne çıktı, hangi vergilerin ödeme zamanı geldi gibi bir ton muhasebe işini büyük ihtimal yapmak istemeyecek, bu işlerden anlayan bir muhasebeci tutacaksınız. Ona vereceğiniz aylık masrafı da göze alacaksınız.

Müşterinin Parayı Ödememesi
Örnek veriyorum bir müşterinizden 3000 TL alacağınız var. Şununla karşılaşabilirsiniz. İki ay bekletir, iki ay sonunda 250 TL öder. Telefonlara cevap vermez. Cevap verdiğinde Cuma günü yatırıyoruz der. Cuma akşamı ararsınız, Cumartesiye sarkar. Ödemeyi bir sonraki haftaya hatta yine Cuma gününe iteler. Şanslıysanız 100-200 TL alabilirsiniz. Bu iyi bir ihtimal çünkü müşteri az da olsa ödüyor. Kötü ihtimallerde “dava açarım lan” dedikten 10 saniye sonra “off avukat mavukat kim uğraşacak şimdi” diyerek vazgeçebilirsiniz.

Eleman Sıkıntısı
Diyelim işleri büyüttünüz, artık tek başınıza yetişemiyorsunuz. Kendi işini yapıyorsanız şirketiniz büyüdükçe yeni sorunlar beraberinde gelmeye başlar. Bir yıldır emek verdiğiniz kişinin bir anda ayrılması, içerden bir şeyler kaçırmaya başlaması, eğer arkadaşınız ise şirket meselelerinin arkadaşlığınızı bozması, laf anlatamamak, lafını anlayamamak, vb. bir yığın sorun sizi bekliyor.

Müşteri Bulamamak, Var Olanı Kaybetmek
En tehlikeli zorluklardan biri. Şirketinizin sonunu getirebilir. Eğer düzgün hizmet veremiyor ve rakiplerinizle rekabet edemiyorsanız bu kaçınılmazdır. Sonraki yazılarımda bu sorunla nasıl mücadele edileceğinden bahsetmeyi düşünüyorum.

Diğer
Ofis kirası, ekipman, yazılım veya donanım yatırımı, yemek ve ulaşım derdi, ürün ve hizmet geliştirme aşamalarında karşılaşılan güçlükler, sizi zorlayacak ilginç müşteri talepleri, broşür-matbaa-reklam derdi (kırtasiye uğraşları), ofisin elektrik, doğalgaz, su, vb. faturaları, işyerinin düzeni, çalışan ilişkilerini konrol altında tutmaya çalışmak, ekibi ve toplantıları yönetebilmek ve daha birçok zorlu süreç sizi bekliyor olacak.

Bu zorlukların yanına bir de güzelliklerini koyacaksınız. Eğer daha yolun başındaysanız “benim bu dünyaya katabileceğim ne var?” sorusuna vereceğiniz cevap çok önemli. En önemli anahtarınız heves. O olmadan tuvalete bile gidemiyoruz. Lütfen içinizdeki hevesi kaybetmeyin.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir