İzinsiz SMS Gönderimindeki Açıklar

1 Mayıs’ta yürürlüğe girecek ve firmaların izinsiz SMS gönderimine sınırlama getirecek uygulamada çeşitli sorunlar var. Bunlardan kısaca bahsetmek istiyorum.

SMS Almak İstemiyorsanız Şunu Yapın Diyen Firmalar
Bazı firmalar maalesef size bunun için  iş yaptırmaya çalışıyor, yıldırarak yaptırmama tutumu içindeler. Örneğin DERİMOD firması bana SMS almaya devam etmek istemiyorsam linke tıklamamı belirten bir SMS gönderdi. Tıkladım. Birinci gün link açılmadı! İkinci gün tekrar tıkladım. Karşımda bir form. Doğrulama kodu falan var, günlük işimi gücümü bıraktım; DERİMOD’un formunu düzgün doldurabilmekle uğraştım. Doğrusu “istiyorsanız evet yazın” şeklinde SMS atmak varken; firma bu hareketiyle antipati topladığını hiç düşünmüyor mu acaba?

Mağazalardan Bir Şey Satın Alırken Dikkat!
Pek fark etmeyiz ama çoğu zaman bir şey aldığımızda, kasada cep telefonumuzu sorarlar. Biz de hiç SMS bombardımanına tutulacağımızın farkında olmadan telefon numaramızı söyleriz. Eski sistemde herhangi bir onay almıyorlardı, ancak artık avantajlı kartlar satma, indirim kazanma gibi vaatlerle sizden aldıkları onay sonucu halen SMS listelerine girebilmemiz mümkün. olacak. Bu yüzden bir şey satın alırken kesinlikle cep telefonunuzu vermeyin (benim bazen yanlış verdiğim de olurdu).

Kişisel Telefonlardan Göndermek Hala Serbest
Benim gözlemlediğim kadarıyla uygulama, ticari kuruluşları bağlıyor. Dolayısıyla firma patronu, kendi veya herhangi bir özel telefon numarasından istenmedik bilgilendirmeler atabilecek. Bundan kurtulmanın en önemli yolu, hiçbir yerde hiçbir şekilde telefon numaranızı paylaşmamak.

Nereye Şikayet Edilir
Yetkililer, herhangi bir suistimalde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın web sitesinden şikayet edebileceğimizi söylemiş. Ancak henüz o kısım açılmamış. Açıldığı vakit gönderilen SMS, gönderme tarihi gibi bilgilerle firmayı şikayet edebileceğiz.

 

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir