İşletmelerde Kağıt Kullanımına Savaş Açtım

Daha çok üretim sektöründe yer alan süreçlerle ilgili bir yazılım için çalışıyorum. Malzemenin fabrikaya gelip, işlenerek ürün haline dönüştüğü ve son olarak müşteriye teslim edildiği süreçte geleneksel yöntemlere göre kağıt pek çok noktada kullanılır. Örneğin sadece operatör, makine başında şu kağıtları bulundurur: Teknik resim, operasyon talimatı, üretim kayıt formu, kontrol planı. Zamanla yarıştığımız ortada; ancak kağıt kullanımı şu verimsizliklere yol açıyor:

  • Operatörün verileri yazarken zaman kaybetmesi
  • Operatörün inisiyatif alması ve yazdığı bilgileri suistimal edebilmesi
  • Teknik resmin yağlanması, yıpranması, ölçülerin zamanla okunmaması
  • Kırtasiye masrafının artması
  • Ölçüm tolerans kontrolünün gözden kaçabilmesi
  • Yöneticiye gerçek zamanlı bilgi akışına müsaade etmemesi
  • Bir başka personelin operatörden aldığı kağıtları tekrardan bilgisayara girerek zaman kaybetmesi

Bu sorunların tamamını ortadan kaldırmayı amaçladığım Akıllı Üretim yazılımı, sadece imalat noktası için değil; genel fabrika alanında mümkün olduğunca az kağıt kullanımını hedefliyor.

Konuyu şimdi daha genel hale getireceğim. Yeni nesil çocuklar tabii ki kalemle yazmada iyi olmalılar, ancak düşünsenize; artık önce kalemle değil tabletle yazmayı öğreniyorlar. Günlük hayatımızda giderek daha az kağıt-kalem kullanıyoruz. Hem gündelik hayatımızda, hem işletmelerde bu model bize fayda sağlayacaktır.

Her zaman söylerim; tabletler yeni nesil kağıttır. Giderek daha ince, daha hafif oluyorlar. Hatta artık kıvrılabiliyorlar. Teknoloji, bize sandığımızdan daha fazla yenilik getiriyor; bunu yakalayabilmemiz lazım.

3 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir