Günlük Hayatta Standardizasyon Uygulamaları

İş hayatında sıkça karşılaştığımız standardizasyon, acaba günlük hayatımıza uygulansa nasıl olurdu? Teknik anlamı, belirli bir faaliyette fayda sağlamak adına kurallar koyma ve uygulama işlemi olan standardizasyon için işletmeler zorlu adımlardan geçmektedir. Biz şimdi işletmeleri bir kenara koyalım ve gündelik hayatımıza ışık tutalım.

Tüm Faaliyetlerinizi İkiye Ayırın
Bir: 
Değer Oluşturanlar. İki: Değer Oluşturmayanlar. Yaptığınız her işte şu soruları sorun: “Bu işin hayat kaliteme bir katkısı var mı, kişiliğimi veya duygularımı besliyor mu? Benim için iyi bir tecrübe mi?”. Hayatın her anını kaliteli yaşamaya özen göstermeyi standart hale getirin.

Kaybetmemeyi Öğrenmek
Cüzdanınızdaki bölmeler her zaman aynı kart için hazır bulunmalı. Mesela ehliyetiniz her zaman aynı bölmede olmalı. “Hangi bölme boşsa oraya koyarım” anlayışından kurtulmalısınız. Dolayısıyla bir kartın kaybolmuş olması (veya olmaması) tamamiyle kartın o bölmede bulunabilirliği ile ilgili olsun.

Bu çözümü her eşya için uygulayabilirsiniz. Mesela telefonunuz her zaman sağ cebinizde duruyorsa, onu kaybedebileceğiniz kritik zamanlarda mutlaka yerini kontrol edin. Örneğin otobüse binerken ve inerken.

Koyduğunuz Kurallara Sadık Kalmanın Yolu
Eğer her Pazar günü 8’de kalkmaya karar verdiyseniz en sevdiğiniz işlerden birini Pazar sabahına koyun. Mecburiyetiniz yoksa ancak yaşama isteği ile yataktan kalkabilirsiniz.

En Az Bir Haftanın Planı Hazır Olsun
Sıkça not tutun. O hafta neler yapacağınızı hafta başlamadan planlayın. Bunu elektronik ortamda yapmaya gayret edin. Notlarınızı mutlaka kategorilere ayırın ve sıraya koyun. Mümkünse tik atabilin veya devamlı güncelleyin.

Saatinizi En Az 3 Dakika İleri Alın
Diğer insanlardan en az 3 dakika ilerde olun. Bazen 30 saniye ile otobüs kaçırıyoruz. Saatinizi en az 3 dakika ileri almanız, tüm randevularınıza en az 3 dakika önce yetişmiş olmanız veya her zaman 3 dakika avantajlı olmanız anlamına geliyor.

Yeni Alışkanlıklar Kazanmak İçin Can Atın
Önemli dosyalarınızı üç günde bir, en az iki farklı yere yedeklemek gibi hayat kurtaracak alışkanlıklar edinin. Hayatınızda sıkça karşılaştığınız problemlerin çözümü için kafa yorun ve yapmanız gerekenleri alışkanlık haline getirin.

Sık Sık Değerlendirme Yapın
Gün içinde bol bol düşünmeye vakit ayırın. Bu sizi bazı şeyleri yapmaktan vazgeçirecek. Farkında olmadığınız ancak gereksiz bir faaliyetten vazgeçebilmeniz için yeterince düşünmeniz ve sorgulamanız gerekir.

Sürekli İyileşin, Hedef Belirleyin ve Takip Edin
Ölçemediğiniz şeyi iyileştirmeye çalışmayın. Mevcut durumunuzu gözden geçirin, yapılması gerekenleri netleştirin ve uygulayın. İstediğiniz noktaya ulaştığınızda daha iyisi için gayret etmeye devam edin. İç kontrolünüzü her zaman yüksek tutun.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir