Geliştirecek Proje/Ürün Bulamayanlara Tavsiyeler

Bir alanda kendini geliştiren ve ortaya bir ürün çıkarmak isteyen arkadaşlar için en büyük sıkıntılardan biri de konu bulamamak, geliştirecek proje seçememek. Ben programlama öğrenen biri için anlatmaya çalıştım ancak diğer sektörlere de uyarlayabilirsiniz.

Proje bulabilmenin öncesinde şu üçünden birini mutlaka diyebiliyor olmalısınız.

X Konusuna İlgi Duyuyorum

X İle İlgili Bir Üniversite Okuyorum

X İle İlgili Bir İşte Çalışıyorum

Eğer bu üçünden birini diyemiyorsanız üzgünüm, geliştirecek proje bulsanız bile bir temele dayanmayacak. Ben yine de sizin en azından bir tanesini diyebiliyor olduğunuzu varsayarak başlıkları açıklayacağım.

proje-secimi-konu-bulmak

X Konusuna İlgi Duyuyorum
Buna hobi diyorum. Hobinizle ilgili bir problem tespiti yapın. Eğer problem bulamıyorsanız ihtiyaç yaratın. Çünkü yarattığınız her ihtiyaç, eksikliği halinde bir probleme dönüşecek. Örnek: X dalına ilgi duyuyorsanız ve bu konuda bir problem bulamadıysanız, bulunduğunuz şehirde bu dalla ilgili etkinliklerinin takip edildiği, kişileri bir araya getirdiği, haberlerin takip edildiği, eserlerin puanlandığı veya tartışıldığı sistemler üzerinde çalışabilirsiniz. Bu ayrıca, insanlara yeni bir alışkanlık kazandırmış olacak.

X İle İlgili Bir Üniversite Okuyorum
Önce kötü ihtimali değerlendirelim: Mecburiyetten veya “puanı oraya yettiği için” okuyor olabilirsiniz. Bunu sorun etmeyin. Üniversite sadece ilgili bilim dalı için okunmaz. Üniversite daha fazla insanla iletişim, çok sayıda topluluğa katılma imkanı, kütüphanesinden yararlanma, spor aktivitelerinde bulunma, yabancı dil öğrenme ve yeni bir şehri tanıma gibi pek çok fırsatı beraberinde getirir. Şimdi iyi ihtimale geçiyorum: Bölümünüzü ve dalınızı çok seviyorsanız konuyla ilgili problemleri ve geliştirilmesi gereken faaliyetleri yakalayabilirsiniz demektir. Oturun ve düşünün, gerçekten düşünmeye uzun zamanlar ayırın. Hemen aklınıza gelmeyecek. Gerekirse 1 yıl boyunca fikir üretin, iyi bir gözlemci olun. Soruna odaklanın.

X İle İlgili Bir İşte Çalışıyorum
Burda da iki ihtimal var. İşinizi ya seviyorsunuz, ya sevmiyorsunuz. Sevmediğiniz durumda yukarıdaki iki maddeyi gözden geçirin. Hobilerinize yönelin. Problemlere odaklanmak ve o problemlerin nasıl çözüleceğini keşfetmek, emin olun bu dünyadaki en keyifli şeylerden biri. Yaşantımızda çözüm getirilecek alanlar yeterince mevcut. Eğer işinizi seviyorsanız yine 1-0 önde başlamışsınız sayıyorum. Dürbünlerinizi takın ve gözlemlemeye başlayın. Eminim işinizde iyiyseniz dürbün takmanıza da gerek kalmayacak. Kabak gibi ortada olan problemler için adım attıkça heyecanlanacaksınız. İşinizi daha bir seveceksiniz. Eğer yakaladığınız problemin çözümüne yeterince odaklanırsanız, günü geldiğinde mevcut işinizin de üstüne çıkacaksınız. Çalışma alanınız genişse, her alanında bulunmaya özen gösterin. Örneğin fabrikada çalışıyorsanız sadece ofiste değil, sahada işçilerin yanında da bulunun. Belki orada, yüzyılın problemine teşhis koyacaksınız.

Pekala, Problemi Buldum Ama Daha Önce Buna Zaten Çözüm Getirilmiş!
Neden her dönercide aynı tadı alamıyoruz? Neden genelde aynı dürümcüye gidiyoruz? Hadi olaya tersinden bakalım: Neden bu kadar kebapçı varken hala kebapçı açılıyor? mIRC varken ICQ neden kuruldu, ICQ varken MSN Messenger neden kuruldu, MSN Messenger varken Facebook neden kuruldu? Hepsi benzer sorunlarda farklı bir yaklaşıma sahipti. Tabii ki sizin de yoğurt yiyişiniz farklı olacak. Yeterince çabalarsanız belki de en iyisi olacak.

Buraya yüzlerce paragraf da yazsak formüldeki kelimeler hep aynı kalacak. İşin özeti: ilgi sahibi olmak, bilgi ile problem yakalamak, o probleme farklı bir çözüm getirmek ve ihtiyaç yaratmak.

Bir Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir