Geç Kalmış Bir Girişimcinin Günlüğü

girisimci

Bugün pazarlama günümdü. İki fabrikayı sunum için ziyaret ettim. İlk fabrika, sunumunu yapacağım ürünün benzerini zaten kullanıyormuş. 6 ay önce kullanmaya başlamışlar. Oraya 6 ay önce gidebilirdim. Diğer fabrikada ise durum daha kötü. Benzer başka bir yazılım için başka bir firma ile sadece 2 hafta önce anlaşmışlar!

Bir fabrikayı 6 ay, diğerini ise 2 hafta ile kaçırmış bulunuyorum.

Bugün anladım ki; rekabet ettiğiniz alan ne olursa olsun, mücadelemizde olabildiğince hızlı davranmamız gerekiyor. Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in meşhur sözlerinden birini paylaşıyorum:

“Hızlı hareket edin ve bir şeyleri bozun. Bir şeyleri bozmadığınız sürece yeterince hızlı hareket etmiyorsunuzdur.”

Burada bir şeyleri bozmakla neyi kastettiği pek açık değil ancak bende uyandırdığı fikir şu: Bazen doğru zaman olmadığını düşünerek pek çok şeyi erteliyoruz. Ancak erteleyerek, hata yaparak öğrenme fırsatını da kaçırmış oluyoruz. Bu yüzden eksik de olsanız er-te-le-me-yin!

Benim pazarlama işini bu kadar ertelememin sebebi “iyice otursun, iyice gelişsin de öyle gideyim” şeklindeydi. Ancak bugün yaşadığım ve gördüğüm şeyler bana “keşke” dedirtti. Keşke eksik haliyle karşılarına çıkıp “beraber geliştirelim” deseydim. Gerçekten zamanla yarışıyoruz.

2 Yorum

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir