Başarısız Olduğum Girişimler (Saymakla Bitmedi)

Başarısız olduğum işleri sıralamadan önce şunu söylemeliyim. Başarı benim için dört adımdan oluşuyor: 1- bir şey üreteceksin, 2- ürettiğin şeyi insanlar beğenecek, 3- bu iş sana para kazandıracak, 4- sürekli olacak. Tanımı koyduğuma göre başarısız olduğum bazı şeyleri sıralayabilirim. Evet “bazı” şeyler diyorum çünkü aslında o kadar fazlalar ki.

Scream Cartoon
2000 yılında bilgisayarda animasyon yapıyor, internette yayınlıyordum. Yaşıma göre iyi işler çıkıyordu ama kimse elimden tutmadı, iplenmedim.

Dragon Ball Türkiye
2001 yılında Web sitesi olarak açtım. O tarihte 5 tane falan Türkçe anime sitesi vardı. Bu da onlardan biriydi. Çocuk denecek yaştaydım, tam belli bir kitleyi bir araya getirmeyi başaracaktım ki, kapattım.

Çizgiroman Serisi
Çizerek para kazanmayı kafaya takmıştım. Gazetelere dergilere çizerek para kazanacaktım. Aslında her gün çiziyor ve gayet hevesliydim. Ama olmadı.

Final Fantasy Türkiye
İlk para kazandığım girişim bu oldu. 2002’de açtım, 2007’de LEVEL dergisinde köşe yazarı olmama vesile oldu. Çok çılgın bir kitleydik, sağlam dostluklara vesile oldum. Ancak ilgisizlikten sonu hüsran oldu.

Famitsu Scores
Manyak gibi Japon oyun dergisi Famitsu’nun oyunlara verdiği puanları listeliyordum. Hedefim Google’da her oyun aramalarından siteye gelenlerin reklamlara tıklaması ve bu sayede deli para kazanmaktı. Kola cips alacak kadar para kazandırdı, sonra tabii ki hüsran ve kapanış.

Müzik, Soundtrack İşi
2010’da müzikal yeteneğimi geliştirmeye karar verdim. 2011, 2012 ve 2013’te müzik yaparak para da kazandım. Ancak evlendikten sonra zaman ayıramamaya başladım. Sigortalı işim ön planda olunca zaman ayıramadım. İşin ülkedeki piyasasını da sevmediğim için devamı gelmedi. Bir hüsran daha.

ProdüksiyonBul
Müzikle uğraştığım dönemde prodüksiyon şirketlerini listeleyen bir site yaptım. Hedefim prodüksiyon şirketlerinin ön sıralarda görünmesi için reklam almak, müziklerimi kullanmaları için kendimi daha kolay tanıtmaktı. Hiçbiri olmadı. Yine hüsran.

Sesve
“Gündemdeki herhangi bir konu için müzik yapan site” sloganıyla yola çıktım. Hedefim birkaç cümle veya resimle anlatılan her konunun müziğinin de olmasıydı. Tutturamadım.

Zihin Savaşları
80 sayfalık bir bilim kurgu filmi senaryosu yazdım. Notere falan tasdik ettirdim, yarışmalara gönderdim. Kimse iplemedi. Senaryo maceram da başlamadan bitmiş oldu.

Yönetmenlik
Yaptığım müzikler için güçlü bir kamera kullanarak videolar hazırlamak ve Youtube’dan para kazanmaya çalıştım. Beceremedim.

Nintendocu
Başarısız olduğum konular arasında belki de en az başarısız olanı buydu. Nintendo hayranlarını bir araya getiren web sitesinden hiç para kazanmadım ancak Türkiye çapında çıkardığımız dergisi iyi para kazandırmıştı. Kitle olarak halen Facebook’ta devam ediyoruz ancak hayal ettiğimiz yerde kesinlikle değiliz. Bu yüzden başarısız olduğumu kabul ediyorum.

Taghane.com
Bu sene açtım; hedefim sözlükler, içerik siteleri ve sosyal medyayı birleştiren bir konsept çıkarmak ve gündemin eğlenceli bir şekilde takip edilmesini sağlamaktı. Site hala açık ama çalışma hevesim şimdiden kırılmış durumda. Başarısız gittiğim ortada.

YETER diyor ve aslında sayısı burdakilerden ÇOK daha fazla olan başarısız girişimlerimi anlatmayı sonlandırıyorum. Şimdi bu başlığı güzel bir yere bağlamam gerekiyor di mi? Mesela her kötü girişim, bana iyi bir tecrübe olarak geri döndü falan demem gerekiyor. Ben demeyeceğim. Gıcıklık olsun. Her kötü girişimim dün gibi aklımda boğazımda düğümleniyor lan!

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir